Polska jest jednym z najstarszych członków grupy Typhlo&Tactus. Uczestniczy w tym międzynarodowym projekcie od 2005 roku a książki biorące udział w konkursie zwracały uwagę jurorów oryginalnością i starannym wykonaniem. Zdobywały też (i zdobywają) wyróżnienia i nagrody:
2005
B. Marek, „The title of this book is…”
Pierwsza w historii konkursu książka z ilustracjami wykonanymi techniką termografii i pierwsza wprowadzająca rysunek etapami. Pluszowy niedźwiadek i drewniana płaska układanka pomagają zrozumieć pojęcie ‘rysunek’ jako dwuwymiarowe przedstawienie trójwymiarowego obiektu. Dźwiękowe nagranie historyjki stanowi dodatkową atrakcję.
2007
Anna Jarczyk, „Długa droga do domu profesora Poolhoppera”
Zabawna historia roztargnionego profesora, z dotykowymi ilustracjami przedstawiającymi otoczenie w jakim może znaleźć się niewidome dziecko – ulica, park, wnętrze mieszkania.
2015
Hubert Piątkowski, „W ulu”
Oryginalnie zaprojektowana drewniana „książka” w kształcie ula zbudowanego z kilku segmentów. Otwierane kolejno, ukazują pszczoły, kwiaty, plaster miodu, zapoznając dziecko z pracą pszczół. Dodatkową atrakcją jest brzęczenie pszczół, które słyszy się po naciśnięciu dachu ula. Książka otrzymała wyróżnienie jurorów brytyjskich
2017
Patrycja Zalejska, Kirył Konowałow, „Morskie przygody Kapitana Seo”.
Pięknie wykonana książka o przygodach kreta – kapitana pirackiego statku. Oprócz tekstu z zabawną historyjką, na małego czytelnika czekają różne dotykowe atrakcje – koło steru, armata, skrzynia ze skarbami i mieszkańcy morskich głębin. Książka zajęła trzecie miejsce..
2017
Szymon Szymański, Karolina Wójtowicz, „Idzie Grześ przez wieś”
Oryginalnie zaprojektowana forma książki, ustawianej do czytania w pozycji pionowej. Jej strony tworzą „skrzydła” – podobne do tych jakie spotykamy w drzwiach obrotowych.
2019
Karolina Banaszkiewicz-Badura, „Kształt i „kształcik”
Oryginalnie pomyślana i pięknie wykonana książeczka z drewnianym stronami, na których dwa „kleksy”, duży i mały przeistaczają się w różne kształty – albo w efekcie przeciskania się przez wąską szczelinę albo po prostu dla zabawy, pobudzają w ten sposób wyobraźnię dziecka. Książka zdobyła wyróżnienie jurorów belgijskich.
2022
Karolina Banaszkiewicz-Badura, „The red and the Blue”
Napisana w języku angielskim wpadająca w ucho rymowanka o przygodach dwóch linii – gładkiej niebieskiej i troszkę szorstkiej czerwonej. Na kolejnych stronach linie ‘malują’ proste rysunki. Wodząc po nich palcami dziecko łatwo zapamiętuje ich kształt i może stworzyć podobne na specjalnej folii do rysunków wypukłych. Książka zajęła trzecie miejsce.
2024, 2026, 2028 ….. to miejsce na kolejne nagrody dla polskich książek!